• Gražina Montvidaitė

Jaunas džiazas. Saksofonininkas Davit Avetisyan

Atnaujinta: 2020 m. lapkričio 26 d.

Saksofonas – vienas dažniausiai sutinkamų instrumentų džiazo muzikoje, o ką esate girdėję apie duduką? Pasirodo, Armėnijoje, kur dudukas laikomas tradiciniu regiono instrumentu, pučiamųjų orkestro ir duduko derinys darosi vis įprastesnis. Galbūt ir Lietuvoje galėsime išgirsti daugiau koncertų, kur skambės skirtingas kultūras atstovaujantys, bet puikiai kartu derantys instrumentai, nes rubrikos Jaunas džiazas pašnekovas – jaunasis saksofonininkas Davit Avetisyan – ateityje norėtų įvaldyti būtent šį, mūsų ausiai dar neįprastą, instrumentą – duduką.

Kaip saksofonas atsirado jūsų gyvenime? Kas pirmiausia pastūmėjo domėtis šiuo instrumentu ir kuo jis jums įdomus?


Saksofonu susidomėjau kai man buvo maždaug devyneri metai. Brolis mane vesdavosi į džiazo koncertus, kurie vykdavo Vilniaus džiazo klubuose ir visur kitur, kur skambėdavo gyva džiazo muzika. Tuo metu man labiau patiko stebėti, nei klausytis, kas vykdavo ant scenos. Visi muzikiniai instrumentai buvo labai įdomūs ir patrauklūs, tačiau vienas iš jų užkabino mano akį ir labai sužavėjo. Tai buvo saksofonas, kuriuo aš dabar ir groju. Nuo devynerių metų pradėjau mokytis muzikos mokykloje, kur pirmus metus grojau vaikiška fleita, o po metų išbandžiau altinį saksofoną.

Jūs pats taip pat kuriate muziką. Gal galite papasakoti apie armėnų liaudies elementus savo kompozicijose? Iš kur dar semiatės įkvėpimo kūriniams, ar jie atsiranda tiesiog iš poreikio groti tai, kas jums pačiam patinka?


Tai nėra vien Armėnų liaudies muzika. Kai kurie motyvai paimti iš Kaukazo regioninės liaudies muzikos motyvų, bei turi žydų muzikos prieskonių. Įkvėpimas kūriniams atėjo klausant Komitas Vardapet, Tigran Hamasyan, Daniel Zamir, Gevorg Dabaghyan, Jivan Gasparyan... Stengiuosi klausyti kuo įvairesnės muzikos ir neapsiriboti vienu stiliumi.


Kas dažniausiai padiktuoja jūsų koncertų programą? Kaip su skirtingų kolektyvų nariais sutariate, kokią programą atliksite, kai nėra griežtų formos reikalavimų?


Grojame tai, kas patinka ir nusprendžiame, kokie kūriniai tiktų konkrečiam koncertui. Tenka groti su įvairiais ansambliais ir juose visuose grojame skirtingą muziką. Tačiau tai leidžia nestovėti vienoje vietoje.

Davitai, kuo jus patraukė džiazas? Kokias saksofono ir muzikanto santykio su instrumentu galimybes, jūsų, kaip kūrėjo ir atlikėjo akimis, atskleidžia džiazo atlikimas?


Džiazo muzikoje žmogus gali kalbėti, reikšti savo mintis, emocijas, nes didžioji dalis džiazo muzikos susidaro iš improvizacijos. Kiekvienas žmogus per tai gali daug ką pasakyti ir tai yra unikalu ir nepakartojama.


Esate užimtas jaunas muzikantas. Studijuojate Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, grojate su kitais jaunais muzikantais grupėse „Go Band“, „21st Century Quintet“, konservatorijos laikais grojote su „13th grade“ kolektyvu, dalyvaujate įvairiuose renginiuose. Papasakokite, kaip atrodo jauno džiazo muzikanto kasdienybė? Kaip sutalpinate visas veiklas į savo dienas?


Ne visada suspėju, norėčiau išmokti geriau planuoti laiką. Dažnai būna, kad nesiseka ir viskas klostosi visai ne taip, kaip aš noriu, bet vis tiek nenuleidžiu rankų ir siekiu savo tikslo.

Kokiomis veiklomis užsiimate karantino metu, kai renginiai ribojami arba atšaukiami? Muzikantai juk turi palaikyti profesionalią, koncertinę formą.


Tai yra galimybė kurti, labiau susikoncentruoti į mokslus, savęs tobulinimą… Taip pat noriu pramokti groti daugiau nei trijų tūkstančių metų senumo instrumentu duduku. Tai yra armėnų liaudies instrumentas, turintis labai unikalų skambesį ir tembrą. Labai raginčiau kiekvieną pasiklausyti jo skambesio.


Kaip matote savo muzikinę ateitį? Kur, kokią muziką, su kokiu kolektyvu ar kokiomis aplinkybėmis norėtumėte groti, jei leistumėte sau ambicingai pasvajoti?


Tiesą sakant, negaliu pasakyti, kur norėčiau groti ateityje, bet norėčiau tęsti bendradarbiavimą su ansambliais, su kuriais dabar groju, kartu tobulėti, judėti į priekį, atrasti naujų dalykų, toliau kurti muziką ir būti unikaliu, atrasti savitą skambesį. To taip pat linkiu kiekvienam jaunam muzikantui – atrasti save, savo veidą muzikoje.


Komentarų: 0

Naujausi įrašai

Rodyti viską