• Rūta Šetikaitė

Jaunas džiazas: Lina Štalytė

Atnaujinta: 2020 m. lapkričio 26 d.

Šį kartą rubrikoje Jaunas džiazas kalbamės su Paryžiuje gyvenančia vokaliste Lina Štalyte. Pašnekovė apie džiazą sužinojo… šokdama lindyhopą! Kviečiame susipažinti su Lina ir jos kūryba!

Lina, koks buvo jūsų kelias džiazo link? Kaip susidūrėte su šiuo stiliumi?


Džiazą atradau per lindyhopą, kurį šokti pradėjau 2007 metais, kai atvažiavau iš Mažeikių į Vilnių studijuoti psichologijos. Kai pamačiau ant scenos klube „Tamsta“ bigbendą su trimis dainininkėmis, pasakiau: „Aš noriu būti ten, ant scenos, su visa grupe!“ Tuomet džiazo muziką girdėdavau lindyhopo renginiuose, festivaliuose ir šokių stovyklose. Vėliau pajutau, kad man ši muzika darosi vis labiau artima, ji buvo daug gyvybingesnė ir judresnė negu dainuojamoji poezija, kurią tuo metu kūriau ir atlikdavau koncertuose. Kuo daugiau laiko praleisdavau apsupta džiazo, tuo sunkiau buvo išimti šią muziką iš galvos: klausydavau plokštelių, senų įrašų, žiūrėdavau dokumentinius filmus... Panorau improvizuoti, sugebėti kalbėti muzikantų kalba. Supratau, kad noriu studijuoti džiazą, stoti į konservatoriją, pilnai tam atsiduoti. Esu labai dėkinga lindyhopo bendruomenei, kuri man padėjo užauginti tokią didelę meilę ir šiai muzikinei kultūrai.


Šiuo metu gyvenate ir kuriate Paryžiuje. Kaip jame atsidūrėte? Kodėl pasirinkote būtent šį miestą?


Paryžius yra labai paslaptingas miestas, turintis daugybę skirtingų pusių. Dar 2011 metais, kai keliavau po užsienio šalis, aš, iš tiesų, dvejojau ten važiuoti ir bandyti savo laimę. Aplinkybės labai gerai susiklostė – radau pigius lėktuvo bilietus, dar prieš atvažiuojant buvau sutarusi dėl darbo pokalbio, ir Paryžiuje gyveno mano pažįstama draugė lietuvė – pasijaučiau laukiama ir žinojau, kad neprapulsiu. Tikslas buvo įstoti į muzikos konservatoriją ir studijuoti džiazą. Negalvojau, kad viskas taip puikiai pavyks. Stokholme ir Barselonoje buvo sunku įsikurti dėl kalbos barjero, o Paryžiuje viskas sekėsi kaip iš pypkės.


Kas yra jūsų didžiausi įkvėpėjai kūryboje?


Aš pradėjau rašyti dainas dar būdama paauglė, tuo metu mane labiausiai įkvėpė atlikėjos Bjork laisvumas ir kūrybiškumas, Jeff Buckley melancholija, Reginos Spector nuoširdumas ir paprastumas. Atradus džiazą, mano širdį pavergė Billy Holiday, taip pat labai mėgdavau klausytis Duke Ellington ir Billy Strayhorn kūrinių. Šiandien klausau vis daugiau soul, rnb, popmuzikos – manau, tai susiję su tuo, kad paaugystėje man labai didelę įtaką padarė per MTV rodyti Alicia Keys, Christina Aguillera, Queen, Michael Jackson, Stevie Wonder klipai. Muzika, kuri mane įkvepia, yra labai įvairi, daugiausia dėl to, kad turiu melancholišką pusę, siekiu artumo ir intymumo su publika, bet taip pat turiu be galo daug energijos, didelį norą ant scenos išsišokti ir pakvailioti.


Ar galite įvardyti, kam skiriate savo muziką?


Savo muziką ir ypač savo paskutinę dainą „I Enjoy My Day“ skiriu tiems, kurie mano, kad dirba per daug ir nuolat siekia tobulumo. Kartais mums reikia priminimo, kad mes negalime visko padaryti tobulai ir laiku. Kad sveika padaryti pertrauką siekiant perfekcionizmo ir tiesiog pasidžiaugti dalykais ir žmonėmis, kuriuos turime čia ir dabar.

Visai ką tik publikai pristatėte minėtos dainos „I Enjoy My Day“ videoklipą. Papasakokite, kaip kilo idėja jį kurti, ar ilgai užtruko įgyvendinti sumanymą?


Aš savo muziką matau labai vizualiai, noriu kiekvienai naujai dar neišleistai dainai sukurti po muzikinį klipą. „I Enjoy My Day“ scenarijų kūriau su prancūzais draugais videomenininkais, su kuriais jau buvome filmavę keletą gyvų pasirodymų. „I Enjoy My Day“ yra pirmasis mano darytas klipas su scenarijumi. Jį darant viskas buvo labai nauja: turėjau mažai patirties ir didelius lūkesčius. Galvojau, kad padaryti klipą yra labai greita, lengva ir paprasta. Bet iš tiesų realizacija užtruko ilgiau negu galvojau. Labiausiai man padėjo ir darbą palengvino mano komanda – draugė Elena iš Lietuvos, kuri atvyko į Paryžių būti klipo dešinioji ranka. Taip pat turėjau prancūzes drauges – dizainerę ir asistentę, su kuriomis dirbti buvo be galo smagu. Per šį klipo filmavimą labai daug ko išmokau, įgavau patirties ir supratau, kaip svarbu turėti savo komandą, kuria pasitiki ir su kuria yra smagu kartu dirbti. Su kuria gali, nesvarbu kokiems netikėtumams susiklojus, mėgautis šia diena.


Komentarų: 0

Naujausi įrašai

Rodyti viską