• Rūta Šetikaitė

Jaunas džiazas: Jonas Filmanavičius

Atnaujinta: 2020 m. lapkričio 26 d.

Rubrika Jaunas džiazas kviečia susipažinti su be galo kūrybišku Olandijoje studijuojančiu būgnininku Jonu Filmanavičiumi.

Jono džiazo kelias prasidėjo dar Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, kur jis mokėsi groti būgnais klasikos skyriuje. Pamokos Jonui be galo patiko ir jis jautė ypač stiprią motyvaciją. Štai kartą jis sutiko džiazą grojančius draugus ir „užsikabino“: ta muzika pasirodė tokia įspūdinga. „Per fortepijono pamokas pradėjau groti džiazą. Mokytoja pykdavo ir neleisdavo, nes jos pamokos reikalavo klasikos“, pasakoja būgnininkas. Klasikos jis tikrai nepeikė, bet džiazas taip suviliojo, kad Jonas ėmė groti jį su draugais, o vėliau stojo į Balio Dvariono muzikos mokyklą: „Mokiausi groti saksofonu, būgnais, džiazo fortepijonu ir buvau labai laimingas. Susipažinau su pirmuoju ansamblio vadovu Olegu Molokojedovu, kuris ir buvo žmogus, mane atvedęs į džiazo pasaulį. Esu be galo jam dėkingas, taip pat dėkoju Juozui Gabartui, Romualdui Lukošiui, Arvydui Vainiui, Gediminui Laurinavičiui, Vytautui Labučiui už pagalbą siekiant savo muzikanto kelio.“

Didžiausią įtaką Jonui Filmanavičiui padarė savo kūrybą grojantys būgnininkai Mark Guiliana, Nate Smith. „Kai buvau 14-os, maniau, kad tai neįmanoma. Man atrodė, kad būgnininkai neturi harmonijų, teorinių žinių ir jiems sukurti kūrinius yra labai sunku“, pasakoja Jonas. Išvykus studijuoti į Olandijos Prins Claus konservatoriją, pirmiausias muzikanto siekis buvo gerai išmokti groti klavišiniais: šis instrumentas suteikia platesnį suvokimą apie muziką, o kuriant apskritai jis yra bene svarbiausias. „Mokėjimas groti klavišiniais būgnininką padaro geresniu muzikantu ir kompozitoriumi, duoda pranašumo“, mąsto muzikantas.


Įdomu tai, kad savo kūrybą Jonas skiria dviem grupėms: jaunimui ir vyresniems žmonėms: „Kai parašau kūrinį, padarau du variantus: klasikinio ir elektronikos stiliaus. Jis įsitikinęs, kad tuomet daug paprasčiau derinti kūrinio skambesį prie vietos ir aplinkos, kuriai grojama. Būgnininkas teigia, kad jo svajonė turėti įvairaus amžiaus klausytojų, nes tai praplėstų jo, kaip atlikėjo, žinomumą.

Paklaustas apie įrašus, muzikantas pateikia išties brandų atsakymą: albumą išleis tik tada, kai pajus pastovumą. Siekdamas aukščiausios kokybės, pirmiausia jis linkęs visas idėjas „susidėti į stalčiukus“ ir vėliau iš jų išimti tik geriausias mintis. „Albumą įrašyti nėra sunku, sunku yra sugalvoti, ką groti, kad po dvejų metų tai neatrodytų silpna. Noriu sukurti tokį albumą, kuris mane reprezentuotų kaip būgnininką, gebantį sukurti gerą muziką“, kalba atlikėjas.


Komentarų: 0

Naujausi įrašai

Rodyti viską